סוכרת

מהי סוכרת? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה?

מהי סוכרת ?
במשפט אחד: סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם ולפעמים גם בשתן. שם המחלה נקראה בלטינית Diabetes Mellitus שהפירוש הוא "שתן מתוק" שניתן בעקבות מחקר שהוביל לגילוי המחלה שבזמן שרמת הסוכר עולה מעל סף של 180 מיליגרם לדציליטר הוא גוברת על כושר הספיגה בכליות ובכך מופרש עודף סוכר באמצעות השתן ומכאן הפירוש "שתן מתוק" למצב שנקרא בספרוט הרפואית גליקוזוריה.

הבעיה המרכזית במחלת הסוכרת היא חוסר איזון מוחלט של הורמון האינסולין. האינסולין מיוצר בלבלב בתגובה לזיהוי של עלייה ברמת הסוכר בדם ומאפשר חדירה של סוכר מהדם אל תאי הגוף השונים. חשוב לציין שגוף האדם זקוק לסוכר כדי להפיק אנרגיה ולדאוג לתפקוד האיברים השונים בגוף, לעומת זאת חולי סוכרת שחווים חוסר איזון באינסולין, הגוף לא מצליח להחדיר את הסוכר לתאים השונים ובכך מצטבר הגלוקוז בדם ומביא למצב אשר נקרא היפרגליקמיה.

לעומת זאת ישנו גם מקרה שבו רמת האינסולין בגוף תקינות והפרשת האינסולין מהלבלב תקינה לחלוטין, אך איברי המטרה, כגון שרירים או כבד אינם פועלים כראוי ולא מאפשרים לסוכר להיכנס לתאים השונים, מה שמביא למצב שנקרא "תנגודת לאינסולין".

מהם סוגי הסוכרת ?
מחלת הסוכרת מתחלקת ל4 קבוצות עיקריות:
1. סוכרת מסוג 1
2. סוכרת מסוג 2
3. סוכרת הריונית
4. סוכרת שנובעת מפגם תורשתי או מחלתי כגון השתלת כבד, השתלת איבר, נטילת סטרואידים

סוכרת מסוג 1
קבוצה חולים בסוכרת מסוג 1 מוגדרים לאנשים שגופם או יותר נכון הלבלב שבגופם חדל מלתפקד ואינו מפריש אינסולין כלל למחזור הדם. סוכרת מספר 1 נחשבת למחלה הכרונית השכיחה ביותר של גיל הילדות ומתאפיינת בגילוי מוקדם של עד גיל 19, למרות שמחקרים חדשים מראים כי עד 25% מהמקרים החדשים של סוכרת מסוג 1 מאובחנים גם אצל מבוגרים.

סוכרת מסוג 2
קבוצת חולים בסוכרת מספר 2 מוגרדים לאנשים אשר הלבלב שלהם עדין מתפקד ומפריש אינסולין אך לעומת זאת הוא אינו מצליח להחדיר את הגלוקוז לתאי הגוף השונים. סוכרת מספר 2 מופיעה לרוב אצל אנשים מעל גיל 40 ונובעת בעיקר מנטייה גנטית ומאורח חיים לא תקין.

בעשור האחרון ישנה עלייה מתמדת בהתפתחות של סוכרת מסוג 2 בקרב בני נוער וצעירים בעיקר בגלל מגפת ההשמנה שמתחוללת בארץ ובעולם. מחקר שנערך בישראל בשנים 2013-2015 מצביע על נתונים מדאיגים בהם:
- 15% מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל.
- 26% מהמבוגרים סובלים מעודף משקל
- 18% סובלים מהשמנת יתר!

האם מחלת הסוכרת היא חד פעמית ?
סוכרת מסוג 1 היא מחלה בלתי הפיכה ונכון לימים אלה אין לה טיפול מתקן אלה רק טיפולים תומכים. סוכרת מסוג 2 לרוב בלתי הפיכה.
המשמעות שחולי סוכרת צריכים לקחת תרופות וטיפולים במשך כל ימי חייהם כל למנוע מצב מסכן חיים.
לעומת זאת מצב מחלתי של טרום סוכרת הוא הפיך ובאמצעות שינוי של הרגלי התזונה, הפסקת עישון ושמירה על משקל תקין יכולים למנוע את המחלה.

כיצד הכוס הבריאותית TheRightCup מתקשרת לנושא מחלת הסוכרת?
איציק לביא ממציא כוס בטעמים The Right Cup גדל להורים חויל סוכרת ומכאן הזיקה והקרבה שהובילה אותו למחקר של שנים רבות במציאת פטנט שיאפשר לחולי סוכרת, מושתלי כבד ועוד.. לשתות מים בחוויה אחרת וחדשנית שמוסיפה קצת טוויסט לחיים ללא סוכר.

בניגוד לשתיית מים מכוס רגילה, שלא תמיד נעימה ולרוב נעשית בלית ברירה, שתייה בכוס הבריאותית The Right Cup מאפשר באמצעות מניפולציה על המוח לגרום לכם לשתות מים בחוויה שונה לחלוטין. הכוס אינה מוסיפה למים שום דבר ואינה משנה את הרכב המים! באמצעות מניפולציה של צבע, ריח וטעם קל המוח נוטה לחשוב שהוא שותה שתייה מתוקה בזמן שאתם ממשיכים לשתות מים. לכן הכוס הנכונה The Right Cup היא מתנה מעולה לחולי סוכרת, לאנשים שעברו השתלת כבד או איבר אחר בגופם ואפילו לאנשים שמנסים להפחית במשקל ומנסים להתרגל לטעמם של המים.